Skriv ett nytt inlägg! Aktuellt just nu (4) Senaste inläggen

ADD & ADHD relaterat Olika former av autism Tourettes Syndrom Motorikstörning (DCD) Tvångssyndrom (OCD) Trotssyndrom (ODD) Ansiktsblindhet (Prosopagnosi) Dyslexi & Dyskalkyli NPF + Psykisk sjukdom Övriga NPF Kan jag ha en diagnos? Utredningar (Hur? Var? När? Varför?) Allmänt Presentationer & Nya medlemmar Hjälpmedel & Stödinsatser Läkemedel & Behandlingar Lagar och regler (LSS, SoL, m.fl.) Ekonomi Kost och matlagning Tips och goda råd Var vi bor (Tråd för landskap/stad) (IRL-vänner sökes) Vänner sökes Tester Bilder & Foton Litteratur Media Dagis / Skola / Jobb / Praktik Familjeliv Diskussioner om NPF Berättelser ur verkligheten Fetalt Alkoholsyndrom (FAS) Off topic - [OT] Dagbok Lekar / Kluringar Om sajten & Om iFokus
ADD & ADHD relaterat

Ritalin och dagliga kräkningar

2016-08-06 23:25 #0 av: Eshpesh

För sju dagar sen började jag på Ritalin med 20mg infasning.
Tar tabletten till frukost runt 09:00.

Jag är hungrig men  smaklökarna är helt avstängda. Kan alltså inte känna av smakerna, vilket ger mig kväljningar. Jag mår verkligen illa, så illa att jag spyr. Äter knappt en och en halv gång per dag, vilket inte är likt mig.

Jag har testat mig fram och försökt verkligen känna efter vad som går ner. Youghurt och knäckebröd typ bara.

Någon som har upplevt något liknande?

Jag tänker sluta tvärt med eländet, vill inte sitta och spy varje dag och känna mig dessutom som apatisk zombie när den gått ur kroppen.

Första kontrollbesöket hos psykiatrisjuksköterskan är 17e augusti. Hur tänkte de där? Ska jag leva på vätskeersättning i nästan 3 veckor, kräkas och må illa varje dag?

Anmäl
2016-08-07 11:32 #1 av: add-apa

Jag mådde också asilla av Ritalin, och kunde knappt äta någonting! Men nu tar jag Elvanse och har inte alls de problemen ☺
Men det funkar ju olika för alla... Men jag tycker attdu absolut borde höra av dig till dem och förklara situationen, så att du kan få en tidigare tid och hitta någon lösning!
Lycka till! Mvh!

Anmäl
2016-08-07 13:14 #2 av: Agafia

Förmodligen en biverkning , byt medicin .

Anmäl
2016-08-07 14:35 #3 av: Hera

Du behöver inte vänta 3 veckor. Ring dit och förklara läget. Självklart kan du inte leva på vätskeersättning. 

Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.