Skriv ett nytt inlägg! Aktuellt just nu (4) Senaste inläggen

ADD & ADHD relaterat Olika former av autism Tourettes Syndrom Motorikstörning (DCD) Tvångssyndrom (OCD) Trotssyndrom (ODD) Ansiktsblindhet (Prosopagnosi) Dyslexi & Dyskalkyli NPF + Psykisk sjukdom Övriga NPF Kan jag ha en diagnos? Utredningar (Hur? Var? När? Varför?) Allmänt Presentationer & Nya medlemmar Hjälpmedel & Stödinsatser Läkemedel & Behandlingar Lagar och regler (LSS, SoL, m.fl.) Ekonomi Kost och matlagning Tips och goda råd Var vi bor (Tråd för landskap/stad) (IRL-vänner sökes) Vänner sökes Tester Bilder & Foton Litteratur Media Dagis / Skola / Jobb / Praktik Familjeliv Diskussioner om NPF Berättelser ur verkligheten Fetalt Alkoholsyndrom (FAS) Off topic - [OT] Dagbok Lekar / Kluringar Om sajten & Om iFokus
ADD & ADHD relaterat

Elvanse ont i kroppen?

2017-03-26 00:31 #0 av: Foliekatt

Hej! Jag har nyss börjat med Elvanse efter att strattera och concerta gav för många biverkningar. Har haft ont i kroppen ganska mycket det senaste. Tror det är musklerna, känns som stark träningsvärk. Oroar mig mest för att det alltid är vänsterarmen som sitter i längst och gör ondast. Är detta vanligt? :/

Anmäl
2017-03-30 02:58 #1 av: 2Sirius

Fullt möjligt!

Får själv av Lamotrigin, då jag närmar mig önskad verkningsgrad,
oönskat ont i musklerna på höger sida nacke, axlar och rygg.

Kan vara att du är snebelastad redan innan, och verkningsmekanismer i medecinen, förstärker Tex, stelhet elr ömhet, och känns då mer på ena sidan.
Kan vara att medecinen ökar blodflödet, och att spänningar då släpper, varvid man lätt upplever träningsverks liknande symptom. :)

Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.